مستربچ فلورسنت

مستربچ فلورسنت یا فسفر از موادی هستند که در اثر تابش نورهای معمولی یا ماوراء بنفش تابش مستربچ  خود را به شکل حجیم و با جلاء بیشتر نمایش می دهند . با جذب نور در فضا و محیط های تاریک از خود بازتاب های زیبائی را ارائه می کنند .

درواقع فلورسانس یا خاصیت تابناکی نوعی از تابش فوتون های نوری از جسم است که در اثر حرارت و گرما رخ نمی دهند بلکه نور با امواج کوتاه یا ماوراء بنفش جذب جسم شده و در طول موج های بلندتر بازتاب می شوند .

تاریخچه مستربچ فلورسنت

مستربچ فلورسنت

توسعه و ارائه مستربچ  های فلورسنت به سال 1940 میلادی برمی گردد که هنرمندان گرافیست از این مستربچ  ها در کارها و تابلوهای خود استفاده کردند تا اینکه به تدریج در انواع محصولات ، صنایع مد و بسته بندی نفوذ کرد .

کاربرد مستربچ های فلورسنت

مستربچ فلورسنت معمولاً در مواردی بکار بسته می شود که جذابیت های مستربچی بیشتر مورد نظر است . درخشش و تابندگی مستربچ های فلورسنت بر روی جعبة یا محصول آرایشی ممکن است به تنهایی برای ایجاد مزیت رقابتی این محصول نسبت به محصول مشابه ویژگی خاصی ایجاد نماید .

مطالعات نشان داده است که بالخصوص کودکان و بزرگسالان زودتر متوجه محصولات دارای مستربچ های فلورسنت می شوند و زمان طولانی تری به آنها می نگرند . به همین دلیل طراحان و گرافیست ها برای محصولاتی که مرتبط با این دو طبقه است بیشتر از مستربچ های فلورسنت استفاده می کنند .

افزودن پیگمنت های فلورسنت به مستربچ های معمولی ، کدورت آنها را مرتفع ساخته ، جلاء و درخشش بیشتری به آنها می دهد .

ماهیت پیگمنت های فلورسنت

پیگمنت های فلورسنت نه تنها ازنظر مستربچ با پیگمنت های معمولی تفاوت دارند بلکه ساختار شیمیائی آنها نیز فرق دارد . پیگمنت های فلورسنت جامداتی مرکب از محلول های رزینی حاوی دای ها ، و دارای ماهیت شفاف می باشند .

محلول های رزینی از ترکیب دای های فلورسنت با رزین های پلیمری ضعیف و شفاف به دست می آیند زمانی که دای ها به رزین وارد می شوند به دور یکدیگر جمع شده و ذرات کوچک تری را تشکیل می دهند و به شکل جامد درمی آیند که برای مصارف مستربچ کاری می بایست آسیاب شوند .

این ذرات فاقد سرب ، کادمیم  و جیوه هستند و نیز ازجهت ایجاد آلرژی و حساسیت های پوستی فاقد محرک ها شناخته شده اند .

انواع مستربچ فلورسنت

 

دیگر ویژگی های مستربچ فلورسنت

مستربچ های فلورسنت برای استفاده در صنایع ، مستربچ های مناسبی هستند . سازندگان مستربچ های نقاشی ، جوهرهای صنعتی ، تولیدکنندگان مستریج ، مستربچ های پوششی برای کاغذهای دیواری و ابریشم های مصنوعی از استفاده کنندگان آنها هستند .

نحوه تولید مستربچ های فلورسنت به گونه ای است تا بتوان برخی از آنها را به عنوان مواد اولیه در صنایع دستی ، اسباب بازی ها ، محصولات بهداشتی و ضدعفونی کننده ها ، قیف ها و وسایل مورد مصرف در ایمنی  جاده ها مانند تابلوهای راهنمائی و رانندگی ، علائم روی گارد ریل ها مورد استفاده قرارداد .

از مستربچ های فلورسنت به دلیل استحکام مستربچ پایین و اینکه ذاتاً درمقابل نور مقاومت بالائی ندارند و از طول عمر کوتاهی برخوردار هستند در صنایع خودرو سازی ، ساختمان سازی و معماری استفاده نمی شوند .

مشکلات استفاده از مستربچ های فلورسنت

از این نظر که طبیعت اینگونه از مستربچ ها ، پلیمری است برخلاف مستربچ های معدنی و آلی نمی توانند نیروی برشی زیادی را تحمل کنند . به همین دلیل در زمان دیسپرس شدن در اثر نیروهای برشی ، پلیمر موجود در آنها گرم و ذوب شده و ذرات را به آگلومره های بزرگ و غیرقابل بهره وری تبدیل می کند .

درضمن دربرابر حلال های شدید قطبی مقاومت کمی دارند و در این حلال ها ، دای های موجود در ذرات مستربچ ها به اصطلاح به بیرون ذرات مهاجرت می نمایند یا زبان ساده تر مثل الکل ، می پرند و مستربچ فاقد آنها می شود .

قیمت مستربچ فلورسنت

انواع مستربچ های فلورسنت

مستربچ های فلورسنت معمولاً در 6 مستربچ متنوع تولید می شوند که شامل مستربچ های سبز ، زرد ، قرمز ، نارنجی ، صورتی و بنفش هستند .

خواص عمومی مستربچ فلورسنت

قابلیت ترکیب شدن را دارا می باشند ، حلال آنها با رزین است  و در قوطی های 5 تا 35 گرمی فروخته می شوند .

تفاوت مستربچ شب تاب یا فسفر سنت با مستربچ فلورسنت

اختلاف اساسی این دو مستربچ در اختلاف زمانی بین دریافت و تابش نور یا به عبارتی دوام تابش است . در تابش فلورسنت زمان تحریک کمتر از 10 به توان منهای هشت ثانیه است، درحالیکه در خصوص فسفرسنت زمان تحریک بیشتر از 10 به توان منهای هشت ثانیه می باشد ، به این معنا که در فسفرسنت تحریک ، طولانی تر و تشعشع کوتاه تری داریم .

در فلورسنت که نمونه آن نور لامپ های مهتابی است تابش آنی است و بلافاصله بعد از قطع نور تمام می شود ولی در فسفرسنت ، ماده بعداز قطع شدن نور تا مدتی به تابش ادامه می دهد .

خرید مستربچ فلورسنت

قیمت و نحوه خرید مستربچ های فلورسنت

مناسب ترین روش تهیه و خرید و اطلاع از قیمت های به روز شده انواع مستربچ های فلورسنت مراجعه به سایت های نمایندگی ها و فروشندگان معتبر مانند سایت کالا پلیمر است که با مراجعه به آنها ، آخرین اطلاعات و مشخصات انواع مستربچ ها ، قیمت و ضمانت های فروش ازجهت سالم بودن  در اختیار شما قرار می گیرد .

درضمن قادر خواهید بود به صورت آنلاین و بدون مراجعه حضوری و با همان شرایط ذکر شده کالای مورد نظرتان را  داشته باشید .